Ez a téma tényleg két csoportra osztja a gazdikat „A” csoport retteg tőle, „B” csoport azt sem tudja mi az?
Mostanában történt, hogy beszélgettem egy barátnőmmel, mondtam neki, hogy mennyire félek a gyomorcsavarodástól („A” csoport 🙂 ) erre ő mondta, hogy ugyan mi ennek az esélye („B” csoport). Rá pár napra hív egy állatorvos barátnőm, hogy éjjel gyomorcsavart kapott a kutyája (akit nagyon szeretek), de hál’ istennek jól van. A kollégáival időben megműtötték. És itt az időben azt jelenti, hogy maximum másfél óra telhetett el a gyomor átfordulása és annak műtéti visszafordítása között. Mi az esélye, mi…..? 😒
De mi is történik?
A kutyákkal jól kiszúrt a természet ugyanis a gyomruk mintegy felfüggesztve lóg a hasüregben és igen tágulékony. (Ezért van az, hogy mikor a párom oda adta a kutyának a heti adag rizses húst ő boldogan megette 🤣). Mivel felfüggesztve lóg ezért mikor megtelik étellel akkor ugrálás, futkosás, hempergés hatására át tud fordulni egyszer vagy többször ezen a felfüggesztésen). Ilyenkor a gyomron kívül a lép is meg tud csavarodni, illetve a gyomor- és bél erek is elzáródhatnak, ami ezek elhalásához vezethet. Az ilyenkor felszabaduló baktériumok toxikusak és sokkos állapot is kialakulhat. Mivel a gyomor ki- és bevezető szakasza is elzáródik ezért az emésztéskor keletkező gázok nem jutnak ki és a gyomor elkezd „dobszerűen” felfújódni. Ez a „dobszerű” has az árulkodó tünete a gyomorcsavarodásnak. A megnagyobbodott gyomor nyomhatja a rekeszt és fulladást okozhat. Ez egy hihetetlenül fájdalmas állapot. Nem kell mondani, hogy életet veszélyeztető állapot. Műtét nélkül rövid időn belül meghal az állat.
Tünetek:
Mielőtt a gyomor felfújódása látható lesz a kutya általában nyugtalan, nem találja a helyét, habosat, nyálkásat hány, kikéredzkedik füvet enni, esetleg nyüszög. Jobbak a túl élési esélyek, ha még nem kezd el felfújódni a has mikor elindulunk az orvoshoz.
És a kivételek:
1. Láttam már csóváló kutyát akinek a gazdája gyomorcsavarra gyanakodott és igaza volt. Azon kívül, hogy habosat hányt semmi más tünete nem volt még, de hál’ istennek a gazdi az ösztöneire hallgatva behozta. A röntgenen látszott, hogy igaza van és időben meg tudtuk műteni.
2. Egy gazdi aki egész életében féltette kutyáját a gyomorcsavartól direkt lefekvés előtt etette mindig. A kutya evett, lefeküdt a helyére, nem ugrált, nem hempergett mégis megcsavarodott a gyomra.
3. És végül az állatorvos barátnőm kutyája. Nem volt étel a hasában csak víz és fű és nem ugrált.
Néha egyszerűen nem értjük miért csavarodik meg a gyomor. A mélymellkasú kutyák a legveszélyeztetettebbek, mint a Dobermann, Németjuhász, Agár, stb, de láttunk már Tacskót is akinek megcsavarodott.
De, ha ilyesmire gyanakszunk azonnal hívjuk az állatorvosunkat és induljunk el vele, mert szó szerint minden perc számít.