A hagyma minden fajtája, minden formában mérgező mind kutyánknak, mind cicánknak.
A vöröshagyma, a lilahagyma, a poréhagyma, sütve, főzve, nyersen a pörköltben mindenhogyan mérgező. Mint minden mérgező dolognál, nem mindegy az egyéni érzékenység, a testsúly és az elfogyasztott mennyiség. Ahogy a csokis cikknél is írtam, nem mindegy, hogy a Bernáthegyi eszik egy tányér pörköltet amiben van hagyma vagy a kis Yorkshire terrier megeszi a komplett konyha kertet, értem? 🙂
Tehát, ha Buksi már evett pörköltet és még él az nem jelenti azt, hogy az orvosok tévednek mikor azt mondják, hogy a hagyma mérgező kedvenceinkre.
Annál is inkább, mert rendszeres kisebb adag fogyasztása is mérgezést okozhat. A tünetek egy, de akár több nap elteltével is jelentkezhetnek.
Fun fact: japán kutyák különösen érzékenyek a hagyma mérgezésre.
Miben nyilvánul ez meg?
Nos a hagyma az emésztőrendszerben olyan vegyületekké alakul ami károsítja a vörösvértesteket, konkrétan szétbomlanak így nem tudják ellátni oxigén szállító feladatukat, a szervek oxigén hiányosak lesznek és károsodnak, vérszegénység alakul ki.
Cicáknak 5 g/testtömeg kg, kutyáknak 15-30 g/testtömeg kg már mérgező.
Tünetek
Tipikus mérgezéses tünetek.
Hasfájás, hányás, hasmenés, sápadt íny, szapora légzés, levertség, mozgás koordinációs problémák, szapora szívverés, nyálzás, elszíneződött vizelet, besárgult szem.
Kezelés
Ha még épp láttuk, hogy Fifike elégedetten hátra dől miután megette a teljes hagymatermést a kiskertben akkor remélhetőleg egy hánytatással és némi széntablettával megússza, de ha már eltelt némi idő és esetleg a tünetek is jelentkeztek akkor támogató infúziós terápiára lesz szükség, súlyos esetben vérátömlesztésre.