Hála istennek kevésbé gyakori, hogy patkányméreg mérgezéssel hoznak be cicát, kutyát hozzánk, mint mondjuk fagyálló mérgezéssel. De nem rég hoztak egy kutyust aki megtalálta és a teljes adag mérget megette. Szerencsére az egyik gazdi pont látta ezt és már szaladtak is a rendelőbe. Nem telt el fél óra és meg is hánytattuk így nem lett semmi baja hála istennek. Azon kívül, hogy szegény még órákig öklendezett a beadott hánytató injekciótól, de azt hiszem ez csekély ár azért, hogy túl élte. 🙂
Miért is nagy baj, ha patkány mérget eszik kedvencünk?
A patkánymérgek véralvadás gátló hatású összetevőket tartalmaznak. Azon alapul a hatásuk, hogy a májban felgyülemlenek ezen összetevők aminek hatására a máj nem képes ellátni véralvadási feladatát és az állat belső vérzésben elpusztul.
De, hogy juthat patkány méreghez?
- Mérgezett egér, patkány elfogyasztásával.
- Gondatlanságból. A gazdi olyan helyen hagyja a mérget ahol kedvence hozzá fér. És mivel finom és édeskés illata van, hogy a rágcsálóknak legyen kedve megenni ezért kedvencünk számára is ínycsiklandónak tűnik.
- Szándékos mérgezés történik.
Tünetek:
Ha már tüneteket észlelünk akkor már sajnos nagyon veszélyes a helyzet. Mint minden mérgezésnél számít az eltelt idő, a testsúly és az elfogyasztott mennyiség, de ekkor már biztos, hogy intenzív ellátásra lesz szüksége kedvencünknek.
A tünetek lehetnek bágyadtság, sápadt bőr, fehér íny, bevérzések az ínyen amiket apró piros pontokként látunk, elszíneződött vizelet, sárgaság, hányás, hasmenés, vérzés apró sebekből, testnyílásokból, mint az orr, száj, péra, végbél.
Mi a teendő, ha patkány mérget evett kedvencünk?
Ne, ne itassunk vele tejet és várjuk a csodát. Azonnal vigyük orvoshoz, hogy ha még nem szívódott fel a méreg akkor meg tudja hánytatni az orvos. Ne akarjuk otthon hánytatni sós vízzel, meg nem is tudom milyen házi praktikákkal. Vigyük orvoshoz! Ha még időben vagyunk megúszhatja kedvencünk egy hánytatással és egy napokig tartó K vitamin kúrával.
Ha már tünetek vannak akkor intenzív kezelésre lesz szüksége. K vitaminra, infúzióra, májvédőkre és esetlegesen vérátömlesztésre.